Tanulástechnika - Kezdd új trükkökkel a tanévet

2021.09.01

Tanulni sokszor nehéz, unalmas, feszültségkeltő, ennek oka viszont több esetben az, hogy nem tudjuk hogyan is tanulhatnánk jól, hatékonyan. Egy korábbi bejegyzésben már olvashattatok tanulási stílusokról, és az egyes stílusokhoz köthető tanulási tippekről is; most egy kicsit más irányból közelítjük meg a felkészülést: Szorongáscsökkentés, tanuló környezet kialakítása, figyelem fejlesztés, végül pedig azért ide is becsempészek pár  tanulási tippet is.

Szorongáscsökkentés
A teljesítményszorongás hátterében több ok is állhat, következményei viszont többnyire nagyon hasonlóak: rontják a figyelmet és az emlékezetet, ezáltal a teljesítményt. A szorongató érzések sok energiát elvesznek, kimerültnek érezhetjük magunkat, és mivel ez szintén kihat teljesítményünkre, így valószínűleg átélünk csalódásokat is. A csalódások mentén előfordulhat, hogy kételkedni kezdünk képességeinkben, ezáltal a következő megmérettetés előtt még jobban izgulunk majd, ezzel pedig lassan belekerülünk egy ördögi körforgásba. A hatékony tanuláshoz tehát az első lépés az lenne, hogy csökkentsük feszültségi szintünket, növeljük motivációnkat.

1. Tipp - Változtass belső párbeszédeiden: "Ehhez én hülye vagyok.", "Annyira nincs kedvem ehhez az egészhez." "Mi a fenéhez fog nekem ez valaha is kelleni?" - Ismerős volt ezekből bármelyik mondat? Nagyon valószínű, hogyha ritkán is, de Veled is előfordul, hogy ehhez hasonló mondatok jutnak eszedbe, és egészen biztos, hogy Te is tudod, hogy ezek semmennyivel nem visznek előrébb, és semmi nem lesz könnyebb tőlük. Amikor tehát elcsípsz magadban egy efféle belső monológot, ragadd meg, írd akár le, és alakítsd át! Pl. "Semmi érzékem a matekhoz, ehhez én kevés vagyok."   - helyette: "Kis lépésekben fogok haladni majd, így megérthetem a matekot." vagy "Nincs most kedvem tanulni." - helyette: "Most leülök, és elvégzem a feladataim, mert a végén jó érzés lesz, hogy készen vagyok, és elégedett lehetek majd, hogy megcsináltam őket."
Alkalmazz pozitív szuggesztiókat is, pl. "Sokat készültem, jól tanultam, jól fog menni a vizsga!" Ilyen és ehhez hasonló mondatokat, kis cédulákra írva elhelyezhetsz a környezetedben is, vagy ha spórolnál a papírral, állíts be néhány emlékeztetőt a telefonodra, ami néhány óránként eszedbe juttatja, hogy menni fog!

2. Tipp - Belső képek megváltoztatása: Ismerős az a filmes jelenet, amikor a főhős az iskolában felel, elront valamit, és mindenki rajta nevet; lassítva, egyesével ráközelítve a társakra, kihangosítva a megjegyzéseket, hogy mennyire béna. A teljesítményszorongás együtt járhat ehhez hasonló belső képekkel, leperegnek előttünk a legrosszabb forgatókönyvek, szinte látjuk magunkat, ahogyan majd elhibázzuk. A belső párbeszédekhez hasonlóan ezeket a képeket is ajánlott lecserélni. Ha észreveszed, hogy ilyesmiken jár az eszed csípd meg magad (akár szó szerint), végy egy nagy levegőt, és képzeld magad elé, ahogy magabiztosan kiállsz az osztály elé, elmondod az anyagot, amit tudsz, jól felelsz a tanár kérdéseire, aki végül mosolyogva beírja neked a jó jegyet.

2+1 Tipp a tippben - Maradj reális!: Ha eddig ketteseid voltak, akkor álmodj magadnak 3-mast, keress olyan opciót, amit még el tudsz hinni, ami reális. Inkább kisebb lépésekben haladj és csalódj pozitívan. Képzeld magad elé a pozitív forgatókönyveket minél többször. Ha a jó felelést még túl nehéz elképzelni, akkor cseréld le a negatív képet egyszerűen bármi pozitívra, egy kosár kiskutyára, nyaralásra, vagy akármire.

(A szorongásról egyébként szintén olvashattok egy korábbi bejegyzésben is, ahol szintén találkozhattok ötletekkel arra vonatkozóan, hogyan lehet kezelni az érzést.)

Tanulókörnyezet kialakítása - figyelem összpontosítás

1. Tipp - Alakíts tanuló környezeteden: Ha sok negatív élményed kötődik a tanuláshoz, előfordulhat, hogy már az íróasztalod látványa is undorral vagy szorongással tölt el. Megoldás lehet erre, ha átrendezed ezt a környezetet, újítasz rajta valamit. Az íróasztal átrendezésénél figyelj arra, hogy rendezett és jól átlátható legyen (figyelj rá a későbbiekben, hogy így is maradjon), így kevesebb dolog vonhatja el a figyelmed a tanulásról.

2. Tipp - Csökkentsd a zavaró tényezőket: Ha a környezeted már ideális, elkezdődhet a koncentráció szakasza. Kezdetnek próbáld megszüntetni azokat a tényezőket, amik elvonják figyelmedet. A szomszéd fűnyírójára például nincs ráhatásod, de vannak apróságok, amiken változtathatsz. Ha például tévé mellett szoktál tanulni, próbálj leszokni erről, ha mindenképpen "zajra" van szükséged, hallgass inkább zenét. Zenéből lehetőleg olyat válassz, aminek nincs szövege vagy olyan nyelven íródott, amit egyáltalán nem értesz. Ha szoktál eszegetni tanulás közben, lehetőség szerint ezt a szokást is tedd félre vagy alkoss szabályt hozzá. Bár képesek vagyunk egyszerre több dologra is figyelni, igazán koncentrálni csak egy dologra tudunk; és bár maga a rágás serkenti az éberséget, az emésztés már kevésbé, hiszen a vért vagy az agyad használja vagy a gyomrod. Ha nem szeretnél egészen lemondani a nasiról szabályozd magad, pl. témazáró előtt, ha több fejezetet kell átnézni, minden átnézett fejezet után megjutalmazhatod magad 5 szál ropival.

3. Tipp - Melegíts be!: Magára a tanulásra is rákészülhetsz koncentrációs gyakorlatokkal úgy, mint, amikor testnevelés óra elején bemelegítesz. Alkalmazhatsz mindfullness technikákat, relaxációt, de kidolgozhatsz saját koncentrációs gyakorlatokat is. Pl. figyelj meg valamit a környezetedben minél jobban fél percen keresztül, majd csukd be a szemed és igyekezz minél részletesebben leírni a látványt.

Ezen a nagyon színes, James Holko által festett képen akár gyakorolhatsz is. Hány részletre emlékszel fél perc után? Tudod hány csíkból áll a macska farka? Milyen színek vannak a Kalapos kalapján (és milyen sorrendben)? Hány toronyból áll a kastély a háttérben? Stb...... Amikor tananyagodhoz tartoznak hasznos ábrák, alkalmazhatod ott is ezt a módszert. Nézd meg többször is egymás után, és figyeld, hogy az egyes alkalmak után mennyivel emlékszel több részletre.

4. Tipp - Aktivitással a passzivitás ellen: Az unalom, passzivitás ellen sem árt ha felkészülsz. Sokszor kell olyasmit megtanulnunk, ami igazándiból nem is érdekel minket; ilyenkor a megoldás az aktivitás. Keltsd fel a saját érdeklődésedet! Gondold át mit tudsz már, ami köthető az adott témához. Fogalmazz meg már előre kérdéseket. Bontsd a tanulnivalót kisebb részekre és egy-egy rész után foglald azt össze magadnak saját szavakkal, gondold át kaptál-e választ valamelyik kérdésedre, vagy felmerült-e benned valami új gondolat. Dolgozd fel aktívan az anyagot, alkalmazz benne jelöléseket, aláhúzásokat, szövegkiemelőt.

5. Tipp - Apróságok az iskolai figyelemért: Az iskolában is bevethetsz egy-két trükköt, ami segíthet odafigyelni órákon. Például, ha észreveszed magadon, hogy kezd lankadni a figyelmed, húzd magad alá a széket, ülj egyenesen, úgy, hogy a mellkasod majdnem nekiérjen a padnak - ez megnehezíti, hogy elkezdj forgolódni, mozgolódni. Ha szívesen bámészkodsz kifelé az ablakon, de ez az odafigyelésed rovására megy, úgy ha kissé fájó is, de jó döntés lehet, ha nem ablak melletti helyet választasz. Ugyanez a helyzet a tolltartó tartalmával is - ha sokat szoktál babrálni, érdemes a tolltartód tartalmát redukálni. Csak a szükséges legyen benne, és óra alatt inkább tartsd becsukva azt. Egy kis tornát is bevethetsz, ha érzed, hogy lankad a figyelmed. Leírhatsz például pár kicsi kört a fejeddel, vállaiddal, de a tarkód finom megnyomkodása, megmasszírozása is segíthet visszatéríteni a figyelmed. Ha kevésbé látható "tornát" keresel, forgasd meg a csuklóid, masszírozd meg a tenyereidet.

Tanulási tippek

1. Tipp - Táblázatozz: Egy jó táblázat sok tantárgy esetében nyújthat átlátható segítséget. Ha például fogalmakat vagy szabályokat tanulsz, készíts 3 vagy 4 oszlopot: Fogalom neve/szabály --> Meghatározása, definíciója --> Példa --> és Kivétel (ha van ilyen).

Példa: Hasonlat --> Hasonlóságon alapuló szókép --> Szegény, mint a templom egere.

Történelem tanulásban, de egyéb tárgyaknál is kreatívan alkalmazható. (Évszám - esemény - helyszín - szereplők - egyéb megjegyzés/ Szerv neve - helye a testben - feladata - ezt én úgy érzékelem, hogy.../ Kísérlet neve - célja-eredménye....)

Idegen nyelvnél is érdemes a 2 oszlopos szótárt 3 oszloposra cserélni, és a szó- jelentés páros mellé egy példamondatos oszlopot is bevezetni.

2. Tipp - Legális puskák: Csendes, és sokszor alulértékelt barátaink az atlaszok és a négyjegyű függvénytábla. Forgasd át tanulás közben, nézd meg mi minden szerepel benne az adott tananyagrész kapcsán. Még akkor is, ha a feleletnél esetleg nem használhatod, segíthetnek jobban átlátni, megérteni a dolgokat.

3. Tipp - Ábrák: Sok tantárgynál válhat előnyödre, ha tudod értelmezni, elemezni az ábrákat. Fordíts külön figyelmet erre tanulás közben, fejleszd ezt a képességedet. Készíts magadnak is minél több ábrát. Ha egy állatról tanultok például természetismeret/biológia órán, rajzold meg vagy nyomtass róla egy képet, és elemezd. Például, ha a lóról tanultok, felírhatod a lábához, hogy páratlan ujjú patás, a szájához, hogy milyenek a táplálkozási szokásai, majd egy újabb gondolattal odakötheted, hogy ehhez milyen fogazat társul, és így tovább.


A tippek a Vadaskert alapítvány Tanulástechnika tréningjén alapulnak, viszont csak egy kis részét fedik le annak. Ha úgy érzitek, hogy gyökeres változásra van szükségetek a tanulásban, menjetek biztosra, és keressetek fel egy ilyen jellegű tanfolyamot akár náluk, akár máshol.

© 2021 TMPSZ Pályaválasztás
7100 Szekszárd, Augusz Imre u. 9-11. 
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el