Rendhagyó! - Ikonikus (művész) filmek az iskoláról

2022.09.30

Holt költők társasága (Dead Poets Society ) 1989- rendezte Peter Weir

1989 júniusában mutatták be az amerikai mozik a kultuszfilmmé vált Holt költők társasága című alkotást. A film Oscar-díjat nyert a legjobb eredeti forgatókönyv kategóriában, jelölték a legjobb színész (Robin Williams), a legjobb rendezés és a legjobb film kategóriákban is. A filmalkotás és az alapjául szolgáló, azonos című Kleinbaum-regény napjainkban is számos pedagógiai kérdést vet fel. A film 1959-ben játszódik, egy konzervatív szemléletű fiúiskolában tanuló tizenéves diákcsoport történetét mutatja be. A diákokra nagy hatással van újdonsült irodalomtanáruk, aki miközben megpróbálja felkelteni az érdeklődésüket a költészet iránt, arra bátorítja őket, hogy járjanak nyitott szemmel a világban és változtassák meg a dolgokat maguk körül. A film a realitások és a romantika közötti konfliktust tárja fel, pontosan úgy, ahogy ezek az eszmék a diákok számára a világ minden középiskolájában megjelennek.

Holt költők társasága teljes film (720p) - Bing video

Elefánt (Elephant)2003- rendezte Gus Van Sant

Az Arany Pálmával jutalmazott filmet a hírhedt iskolai lövöldözés, a columbine-i mészárlás ihlette. 1999-ben az amerikai Columbine Gimnáziumban a 17 éves Dylan Klebold és a 18 éves Eric Harris lelőtt tizenkét diákot és egy tanárt. A vérengzésben még huszonhárom ember sérült meg. Tettük nem ámokfutás, hanem előre kitervelt vérengzés volt. A gyilkosságok elkövetése után a két tinédzser öngyilkos lett. Noha a filmben vannak fikciós elemek és változtatások, a hatás megkérdőjelezhetetlen. A különleges perspektívájú dráma egy átlagos napot mesél el, több diák szemszögéből bemutatva az eseményeket. A rövid, alig 80 perces játékidő ellenére is fokozatosan építi fel a feszültséget, hogy az utolsó harmad teljes erőből gyomorszájon vágjon. Az amatőr színészek és az improvizált jelenetek még autentikusabbá varázsolják az összképet. A film nem ítélkezik, és kikerüli a didaktikusság csapdáját is; az érthetetlen esemény ok-okozati összefüggéseinek, szociális és lélektani beágyazottságainak feltérképezését és értelmezését a nézőre bízza.

Elefánt (film, 2003) | Kritikák, videók, szereplők | MAFAB.hu

Elefánt | Online-filmek.me Filmek, Sorozatok, teljes film adatlapok magyarul

A hullám (Die Welle) 2008 - rendezte Dennis Gansel

A film megtörtént eseményt dolgoz fel. Todd Strasser hasonló címmel megjelent könyve szolgált a film alapjául, mely egy 1967-es Amerikában történt eseménysort mutat be. Egy középiskolai projekthét keretében az osztálynak az autokrácia témáját kell feldolgoznia. Tanáruk, Rainer Wenger (Jürgen Vogel) úgy dönt, hogy valami teljességgel szokatlan, az átlagostól eltérő dolgot csinál a projektből. Tanári megbízatását önhatalmúlag átalakítja, és különös kísérletbe kezd az osztállyal: azt akarja, hogy saját bőrükön tapasztalják meg az autokráciát - csak néhány napig. Azonban ami első pillantásra új kezdetnek, újfajta szolidaritásnak és egyenlőségnek tűnik, szédületes gyorsasággal riasztó jelenségeket hoz felszínre Wenger manipulációja lendületet kap, és őt magát is elsodorja. A csoport nyomást gyakorol a kívülállókra, egyes csoporttagok erőszakossá válnak, és van, akinek teljesen átalakul a személyisége. A kritikus hangokat elfojtják, az önként vállalt konformizmus diadalmaskodik. A Hullám - így nevezi magát a mozgalom - tagjai szeretnék átvenni az uralmat az iskola, sőt az egész város felett. Egyszóval: Wenger kísérlete "kiválóan" sikerül. És a tanár túlságosan későn parancsol megállj!-t. Megvalósul a fordított pedagógiai rémálom: mindenki engedelmeskedik! A film rávilágít az önkényuralom működésében meghatározó szerepet játszó manipulációra és ennek visszafordíthatatlan következményeire.

A hullám _Die Welle_ _hun_.mp4, fasizmus, német film, társadalmi dráma - Videa

Az osztály (Entre les murs) 2008 - rendező: Laurent Cantet

François Bégaudeau saját tanári élményeit írta meg azonos című regényében, amelyből Laurent Cantet forgatott filmet 2008-ban, vele a főszerepben. Az Arany Pálmával kitüntetett film középpontjában egy külvárosi iskola áll, amelynek különféle nemzetiségű tanulói mind hátrányos helyzetű családból származnak. François egy olyan iskolában osztályfőnök, ahol szinte minden diák különféle nemzetiségű és hátrányos helyzetű családból jött. A nehéz helyzet ellenére a tanárokat a legjobb szándék, a kitartás és a tolerancia jellemzi. Minden erejükkel azon dolgoznak, hogy bátorítsák a diákokat, és a lehető legjobb oktatást nyújtsák nekik. Az osztály a toleranciát, a kitartást és a türelmet hirdeti, melyek nélkülözhetetlenek a különböző kultúrák és temperamentumok összeütközéséből adódó konfliktusok kezeléséhez, a lehető legmagasabb színvonalú oktatás eléréséhez és a tanulók érdeklődésének fenntartásához egy társadalmilag sokszínű és kevésbé nyitott közösségben.

Az osztaly (Teljes film) francia filmdráma /2008 - YouTube 

© 2021 TMPSZ Pályaválasztás
7100 Szekszárd, Augusz Imre u. 9-11. 
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el