Álarcba bújt pszichológia - A jelmez mint szorongásoldó

2022.02.16

Gyermekkorunkban még évről-évre izgatottan vártuk a farsangot, nagy beleéléssel tervezgettük minek szeretnénk beöltözni, majd ahogy felnőttünk ez a nagy izgalom nagy valószínűséggel megkopott és a fánkokra korlátozódott. A farsang azonban nem volt mindig a gyerekek ünnepe; legalábbis nem kifejezetten az ő szórakoztatásukat szolgálta. Bár nem mindenhol ez a neve, de a világ számos országában tartanak a tél végének és a tavasz érkezésének közeledtével ünnepségeket, melyek a termékenység és gyarapodás kultuszához kapcsolhatóak. Kezdetben ez a tematika adta a mulatságok alapját, számos hagyomány, szokás, játék született, mellyel az ember az életet ünnepelhette. Sok ezek közül a mai napig él, gondoljunk csak például a Busójárásra. Ezeknek a mulatságoknak többnyire közös pontjaként nevezhető még meg a beöltözés, jelmez viselés is. Eltekintve a különböző kultúrákban jellemző "divatos" jelmezektől és azok jelentésétől, az álarcba bújás szokása nem véletlenül népszerű , és lelhető fel szinte az egész világon - ilyenkor az ember bárki, és bármi lehet, amíg tart az éjszaka, felszabadulnak a hétköznapok terhei alól, a szabályok, amik mindennapjainkat bekorlátozzák fellazulnak. Megmutathatjuk személyiségünk rejtettebb oldalait, vagy még inkább kihangsúlyozhatjuk egyéniségünket. A többi emberrel együtt, akik részt vesznek még az ünnepségen egyfajta kollektív élményt teremtenek, mely rendkívül felszabadító lehet. A beöltözés, a közösség megélése emellett arra is alkalmas, hogy elővegyünk olyan témákat, melyekhez sokszor ritkábban, óvatosabban nyúl az ember. Félelmeink, gátlásaink ilyenkor biztonságosan megjeleníthetőek, és akár csak a mumus a Harry Potterből, megsemmisíthető azzal, hogy nevetség tárgyává tesszük. Az ünneplés tehát már önmagában egy lehetőség a mindennapok rutinjának megtöréséhez, a jelmez pedig ezt magasabb szintre emelheti azáltal, hogy a "rejtettség" érzése segít oldani gátlásainkat, lehetőséget teremt személyiségünket egy szokatlan formába megmutatni, továbbá a rítusok és játékok mellett segíthet szembenézni ősi félelmeinkkel (mint az elmúlás, halál), szorongásainkkal.

A jelmezek, álarcok adta lehetőségek a felnőttek számára előnyösek, a gyerekeknek azonban még ennél is többet adhatnak. A kicsiknek még általában a felnőtteknél több helyzet "ijesztő", több a legyőzendő szorongás. Ha megfigyeljük a gyerekek játékát, rájöhetünk, hogy sokszor nekik még külön ünnepség sem kell ahhoz, hogy jelmezt öltsenek, felvegyenek egy szerepet. A "mintha-játékok" és szerepjátékok egyaránt alkalmasak arra, hogy a gyerekek kipróbálhassák magukat különböző szerepekben, vagy megküzdjenek egy számukra félelmetes eseménnyel vagy csak egyszerűen "kidolgozzanak" valamit, ami mélyebb nyomot hagyott bennük. Tipikusan ilyesmi lehet például egy orvosnál tett látogatás, mely után a gyermek egy lepedőt köpenynek használva "beoltja" az összes plüssállatot. Ilyenkor a feszültség levezethető lesz, az orvos szerepe átvehető, és "megszelídíthető". Minden ilyen játék és jelmez hozzájárul a személyiség és a kreativitás fejlődéséhez. A farsangi mulatságokon emellett a gyerekeknek a társakkal keveredve lehetőségük van szociális készségeik fejlesztésére is. A társak visszajelzései mind hozzájárulhatnak az énkép alakulásához, valamint ők is ügyesedhetnek érzelmeik kifejezésében, mikor reagálnak a többiekre. Ráadás, hogy a közös családi készülődés is egy igazi élmény lehet. A jelmez kitalálása, megalkotása, beszélgetés az álarc választásunkról, dekorálás, közös beöltözés felejthetetlen emlékeket adhat a gyermekeknek és a család minden tagjának.

Összességében gyermekként, fiatalként, felnőttként, és szülőként is, egyaránt előnyünkre válhat a farsang. Mindenkinek szüksége van arra, hogyha csak egy estére is, de kiszabaduljon a szabályok közül, megtörje a rutint és önfeledten élvezhesse mások társaságát, a jelmezek varázsát. Kiváló feszültségoldó. Ha Te magad nem is öltözöl be, idén ha teheted látogass el egy farsangi összejövetelre és engedd, hogy a hangulat magával ragadjon!



© 2021 TMPSZ Pályaválasztás
7100 Szekszárd, Augusz Imre u. 9-11. 
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el