Jól szeretni. Tudod-e, hogy milyen a gyereked?- könyvajánló

2024.03.07

Vekerdy Tamás: Jól szeretni. Tudod-e milyen a gyermeked? Kulcslyuk Kiadó, 2023.

A könyv alapvetése, hogy szoros kapcsolat van szeretet és megismerés között. Azt hangsúlyozza, hogy ha jobban megismeri a szülő gyermekét, annak személyiségét, szeretetnyelvét, akkor jobban tudja szeretni. Ha pedig megtalálja a szeretés leginkább gyermekéhez illő módját, akkor a gyermeknevelés kevésbé lesz konfliktusokkal terhelt.

A kötetbe belelapozva azonnal látszik, hogy olyan szakember (híres magyar gyermek-pszichológus) írta, aki a praxisa során a gyerekneveléssel kapcsolatos "részterületek" különböző problémáival találkozott.

A könyvből megtudhatjuk, hogy az önbizalom növelése a felnőttkori magabiztosság kulcsa. Közérthetően és élvezetesen szól egy-egy rész az ösztönös és tudatos nevelésről, a gyermeknevelés időről időre változó elveiről. A nehéz témákat sem kerüli meg, beszél a valamilyen szempontból "rendellenes" (POS és autista) gyerekekről, támpontot ad a halál és a gyász kezeléséhez, kitér a gyermek születésével megváltozott férfi-nő kapcsolatra is. A könyv rávilágít a generációs konfliktusokra, nehézségekre (Y-és Z generáció gyermekei), konkrét gyakorlati tanácsot ad szülők által átélt helyzetekre. A gyermek érdeklődésének felkeltéséhez, a bizalom elnyeréséhez is felmutat megoldásmódokat. Az érdekes szempontokat felvető kötet, könnyed stílusú, és sok-sok híres művésszel, íróval kapcsolatos sztorival teszi még érthetőbbé a témát.

Az egész gyerekkor, tinédzserkor időszakában kalandozó könyv nem csupán arra buzdít, hogy átgondoljuk a szülői magatartásunkat, hanem ennél sokkal többet ad, lehetőséget arra, hogy elgondolkodjunk a saját történetünkön.

A kötet hangoskönyv formában is kapható.

Kedvcsinálóként idézünk néhány gondolatot a könyvből:

"Szülőként szorongunk, hogyan fog a gyerekünk a rossz jegyeivel továbbtanulni. De tudnunk kell: ezer kerülőút, vargabetű van! Nem igaz, hogy minden most dől el, és az egész élete ezen múlik! A lényeg ebben az időszakban az óvó, biztonságot adó, bízó, jóhiszemű, intuitív családi háttér. Nem lehet ez a gyerek hülye, ha olyan zseniálisan barkácsol! És tényleg nem is az. A nagy Polányi Mihály óta tudjuk, hogy létezik úgynevezett tacit knowledge, azaz rejtett, személyes, néma – 'hallgató' – tudás. Ezzel a kifejezéssel adott hangot annak a meggyőződésének, hogy mi, emberek 'többet tudunk, mint amennyiről képesek vagyunk beszélni'. Totál hülyének tűnik, de amikor elkezd, mondjuk, kemencét építeni vagy autót szerelni, rádöbbenünk, hogy zseniális! A kezében van, szokták mondani régebben. És az életben az esetek 80%-ában a tacit knowledge a döntő – nem pedig az, amit fel tudsz mondani másnap leckeként!

Források: glamour.hu, anyacipo.hu, konyvmoly.com

© 2021 TMPSZ Pályaválasztás
7100 Szekszárd, Augusz Imre u. 9-11. 
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el